Často kladené otázky

ÚVOD » O ŠKOLE » Často kladené otázky

FAQ - Často kladené otázky

Nejsem na hudební výuku starý?
Vycházíme ze zásady, že nikdy není pozdě. Záleží především na Vašem odhodlání a motivaci. Jestli pro Vás muzika něco znamená, nezáleží na tom, kolik je Vám let.
Je skupinová výuka efektivní?
Proč výuka probíhá ve skupinách?Studenti mají ve skupinkách mnohem větší motivaci ke studiu. Dochází k přirozené a pozitivní soutěživosti. Studenti se vzájemně ovlivňují, vyměňují si názory a zkušenosti a podporují se. Také sledováním a poslechem svého kolegy se člověk mnoho naučí.
Chodil jsem na ZUŠ, v čem se výuka v kurzech rockováškola.cz liší?
Především nevyučujeme vážnou hudbu, ale hudbu populární. Výuka u nás směřuje k praktickým zájmům a potřebám muzikanta – u nás se hraje méně etud a více se zaměřujeme na studium muziky v jednotlivých žánrech populární hudby, tzn. rocku, popu, blues, jazzu, heavy metalu, fusion a dalších příbuzných stylů.
Co k výuce potřebuji?
Kytaristé a basisté potřebují vlastní nástroj, bubeníkům umožňujeme cvičit v prostorách školy, zpěváci si vystačí s vlastními hlasivkami. Promeškal jsem začátek školního roku, mohu začít chodit v průběhu roku?
Ano, i v průběhu roku otvíráme nové kurzy, do kterých se můžete zařadit. Pokud nebude volno ve vhodném kurzu, můžete začít v kurzu přípravném, který Vám umožní zorientovat se v populární hudbě a pokračovat v následujícím školním roce v kurzu příslušné úrovně.
Jsem úplný začátečník, mohu se přihlásit a začít v kurzech rockováškola.cz?
Nemáte žádné zkušenosti? Chcete s hudbou teprve začít? Výborně! Svým způsobem máte výhodu, vždy je lepší začít pod dohledem zkušeného lektora, Vaše studium bude efektivnější, Vaše pokroky rychlejší a nezískáte chybné návyky.
Musím absolvovat nějaké talentové zkoušky? Nevím, jestli jsem na hudbu dost talentovaný …
Ne, talentové zkoušky neděláme. Hudební talent je velmi komplexní záležitost, zahrnuje vlohy sluchové, rytmické, kreativní, paměťové, motorické i morálněvolní. Všechny tyto vlohy není dost dobře možné najednou otestovat a posoudit možnosti jejich dalšího rozvoje. Často se například stává, že člověk s výraznou muzikálností nedojde příliš daleko, protože mu chybí vůle ke studiu. Nad nikým tedy nelámeme hůl a nikoho předem nevyřazujeme, následný vývoj ukáže, jakou roli ve Vašem životě bude hudba hrát.
Za kolik let se naučím hrát na nástroj?
Naší snahou je, abyste během studia u nás poznali, že tato otázka není správná. Studium hudby by se pro Vás mělo stát tou nejlepší zábavou na celý život, tak jak je zábavou pro ty nejlepší muzikanty na světě. A pokud se tak stane, nebudete chtít pověsit nástroj na hřebík nikdy. Cvičením strávíte určitě mnohem více času než koncertováním, a proto bude nejlepší, když Vás bude bavit. Studovat muziku těch nejlepších a studovat zákonitosti hudby, to je to největší dobrodružství, které Vás potká.
Nebaví mě hudební teorie, musím se jí věnovat?
Studium hudební teorie není v rockováškola.cz samoúčelné. Lekce z teorie jsou součástí běžných výukových lekcí a jsou podřízeny tomu, co se právě probírá. Teorii navíc vždy probíráte s nástrojem v ruce – neexistuje teorie bez praxe! Upřednostňujeme spíše studium vztahů a zákonitostí v hudbě, čtení not chápeme spíše jako profesionální dovednost, která s muzikálností nemá až zase tolik společného. Nezbytnou součástí teoretické přípravy jsou u nás i poslechy a analýza nahrávek významných umělců v jednotlivých žánrech populární hudby.
Mohu si vybrat lektora podle svého stylového zaměření?
Všichni naši lektoři zvládají všechny vyučované žánry a témata výuky. Chápeme však, že se Vám bude lépe studovat s lektorem, který má podobné zaměření jako Vy. Proto se snažíme, aby mezi našimi lektory byli muzikanti z různých žánrových oblastí. Při zápisu Vám potom doporučíme lektora, který bude nejlépe vyhovovat Vašim zájmům.
Potřebuji nový nástroj, poradíte mi s jeho výběrem?
Ano, poradíme Vám a nasměrujeme Vás do prodejen, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a kde Vám pomůže vyškolený personál prodejce. V některých prodejnách mohou naši studenti též realizovat slevy.