MŠMT Elektrická kytara

ÚVOD » KURZY PRO UČITELE ZUŠ » MŠMT Elektrická kytara

ELEKTRICKÁ KYTARA PRO AKUSTICKÉ HRÁČE
Kurz je zaměřen pro hráče na akustickou (klasickou nebo westernovou) kytaru, kteří se chtějí seznámit s problematikou hry na kytaru elektrickou. Prvním krokem je nácvik techniky hry trsátkem na několika synchronizačních cvičeních. Následuje výběr nejpoužívanějších stupnic a výrazových prostředků, používaných zejména při melodické a sólové hře, to vše z praktickou ukázkou klasických rockových licků. Další část kurzu je zaměřena na doprovodnou hru. Zde se hráč seznámí s rytmickým akordovým doprovodem, s rozklady akordů a se základními rockovými technikami doprovodu.
Kurz je určen pro elektrické začátečníky, vyžaduje základní teoretické znalosti stavby stupnic, akordů a rytmické vlastnosti not. Absolvent získá základní technickou výbavu elektrického hráče jako startovní bod pro další hlubší studium.
Kurz je rozdělen do pěti lekcí, každá je zaměřena na jednotlivý aspekt problematiky tak, aby student snadno pochopil vše podstatné. Lekce trvá 2 x 45 min., v přítomnosti lektora tak nabízí dostatek času na dostatečné vstřebání výukového materiálu.
Popis jednotlivých lekcí
Lekce 1 Trsátková technika a synchronizace levé a pravé ruky, 6 technických cvičeních zaměřených na jednotlivé problematické prvky.
Lekce 2 Nejpoužívanější stupnice: dur, moll a blues pentatonická, dur a moll diatonická.

Lekce 3 Výrazové prostředky: Legato - stupnice hraná legatem a licky Bending - způsoby tahání strun a licky tuto techniku využívající Slide - posuny prvním a třetím prstem na struně
Vibrato - nácvik techniky a aplikace ve stupnici a licku
Lekce 4 Doprovodná hra: rytmický akordový doprovod barré akordy  perkusivní technika  bluesový doprovod a rozklady na 3, 4, 5 a 6 strunách
Lekce 5 Doprovodná hra: Powerakordy jako náhrada za běžné akordy, jejich varianty, lomené powerakordy a jejich použití. Palm-muting, tlumení pravou rukou, příklady využití v rocku, blues a heavy metalu.

Kurz je určen pro učitele základních uměleckých škol v oboru akustická kytara.